Get Adobe Flash player

Personel wspólnie z mieszkankami organizuje różnego rodzaju imprezy  oraz uroczystości okolicznościowe, takie jak święta, urodziny mieszkanek, zabawy karnawałowe, andrzejkowe, walentynkowe i dyskoteki, ogniska, majówki, topienie marzanny, wystawy prac mieszkanek. Ponadto organizowane są spacery po okolicy, wyjścia kulturalne, wyjazdy do zaprzyjaźnionych Domów i innych placówek, pielgrzymki, wycieczki turystyczno – krajoznawcze, turnusy rehabilitacyjne. Priorytetem wszystkich działań jest stymulowanie, nawiązywanie, utrzymywanie i rozwijanie kontaktów z rodziną i ze społecznością lokalną i szerszą.

 

Bardzo aktywnie działa grupa teatralna „Arlekin” oraz grupa wokalna „Razem” - laureaci wielu nagród w prestiżowych imprezach. Swoje talenty prezentują, m.in. na Festiwalu Twórczości Niepełnosprawnych „Gliwickie Spotkania Tęczowe”, Międzyszkolnym Przeglądzie Inscenizacji Bożonarodzeniowych, Międzynarodowym Przeglądzie Umiejętności Artystycznych Domów Pomocy Społecznych PUMA, Regionalnym Przeglądzie Inscenizacji Wielkanocnych, na Koncercie charytatywnym „Dary Serc”, na corocznych gminnych dożynkach, czy podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Do cyklicznych imprez zaliczamy:

Śladami Jana Pawła II impreza integracyjna zapoczątkowana w 2010 roku z inicjatywy mieszkanek Domu, po śmierci papieża. Projekt tworzony przez DPS „Ostoja” w Sośnicowicach oraz ZSS w Pyskowicach, przy finansowym wsparciu Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Nadzieja” i Zespołu Charytatywnego przy parafii św. Jakuba.

 

Od 2006 roku Dom Pomocy Społecznej „Ostoja” w Sośnicowicach jest organizatorem cyklicznego Pleneru Plastycznego. W każdym roku temat pleneru jest inny. W imprezie biorą udział mieszkańcy z zaprzyjaźnionych DPS – ów, tj.: z Pilchowic, Kuźni Nieborowskiej, Orzesza. Mieszkańcy, z każdej placówki rywalizują między sobą w konkursie plastycznym. Odbywa się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów.


Jarmark adwentowy organizowany jest od 2007 roku, w pierwszą niedzielę adwentu. Impreza przygotowywana jest przy współpracy z DPS „Ostoja” w Sośnicowicach, Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Sośnicowicach, Parafią św. Jakuba oraz parafialnym Caritas. Co roku można  się  zaopatrzyć się w stroiki adwentowe, ozdoby świąteczne, kartki okolicznościowe, świece i świeczniki.


Spotkanie Opłatkowe stało się już prawdziwą tradycją „Zamku”. Spotkanie inauguruje uroczysta Msza Święta, odprawiana przez ks. Biskupa Gerarda Kusza. Swoją obecnością zaszczycają nas władze Powiatu Gliwickiego oraz  Gminy Sośnicowice. W przygotowanie spotkania opłatkowego zaangażowany jest cały personel i część mieszkanek. Przygotowuje się wiele smacznych i tradycyjnych potraw m. in. ryba po grecku, ryba w panierce, kapusta z grzybami, sałatki, makówki, moczka. Spotkanie kończy się wspólnym kolędowaniem przy zielonym drzewku.


„Akcji liść” - od kilku lat w październiku mieszkanki wspólnie z personelem Domu grabią opadające jesienne liście w parku DPS - u. Prace wieńczy wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek...


Festyn integracyjny – przygotowany pierwszy raz w 1995 roku ma na celu integrację społeczności lokalnej z mieszkankami Domu. Na ogół odbywa się w pierwszą czerwcową niedzielę. Każdy festyn rozpoczyna nabożeństwo w „zamkowej” kaplicy, a kończy zabawa taneczna. Organizatorzy dokładają wielu starań, aby zaplanowane atrakcje odpowiadały wielu gustom.