Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 32 238 75 42

+48 32 238 75 43

+48 32 335 43 34

fax. wew. 20

logo BIP Link do BIP DPS OSTOJA

Usługi terapeutyczne

 

Terapia zajęciowa daje każdemu mieszkańcowi Domu Pomocy Społecznej szansę wyrażania siebie w dostępnej i indywidualnej formie określonej jego wewnętrznymi i zewnętrznymi predyspozycjami. 
W “Ostoi” duży nacisk kładziony jest na aktywizację mieszkańców stąd też większość podopiecznych bierze udział w różnych formach terapii zajęciowej. Oferuje się zajęcia plastyczne, sportowe, ruchowe, zabawy i gry manipulacyjne, muzykoterapię, czytanie bajek, spacery i wyjścia do parku. Zajęcia dobrane są odpowiednio do każdej mieszkanki, uwzględniając indywidualne upodobania, zainteresowania i predyspozycje.


Zajęcia w naszym dom prowadzone są przez wykształconych terapeutów przez pięć dni w tygodniu. 
 

Na terenie naszej placówki aktualnie działają pracownie terapeutyczne:

  • Pracownie plastyczne czy arteterapii – prowadzone są w niej zajęcia z wykorzystaniem różnych technik i materiałów plastycznych Wykorzystywane są tutaj różnego rodzaju wyklejanki i wydzieranki. Często również przygotowywane są prace tematyczne np. kartki świąteczne.
  • Pracownia gospodarstwa domowego. Mieszkanki uczą się tutaj prostych czynności - siekanie, krojenie, zagniatanie ciasta, aż po czynności trochę trudniejsze – jak obsługa sprzętu gospodarstwa domowego czy smażenie naleśników. Oprócz prostych posiłków, sałatek czy wypieków ciastek przygotowywane są tutaj potrawy na spotkanie opłatkowe czy wieczór kolęd. Dziewczęta chętne pomagają również przy uroczystościach na terenie Domu. Pomagają koleżankom w przygotowywaniu uroczystości urodzinowych. 
  • Pracownia haftu – mieszkanki uczą się i zarazem doskonalą swe umiejętności w zakresie haftu: supełkowego i krzyżykowego. Dziewczyny chętnie wyszywają swoje prace. Najczęściej są to prace tematyczne związane z porą roku lub świętami. Osoby mniej sprawne w ramach terapii uczą się prostych czynności, jak posługiwania się igłą, proste ściegi ręczne. Wykonane prace służą jako wystrój swoich pokoi i są eksponowane na terenie Domu. 
  • Zajęcia z muzykoterapii odbywają się zarówno na sypialniach naszych podopiecznych jak i w terapii zajęciowej. W ramach tej terapii słuchamy bajek muzycznych, uczymy czy przypominamy piosenki o tematyce oazowej i młodzieżowej. Dla osób bardzo potrzebujących stosuje się wyciszenie poprzez słuchanie muzyki relaksacyjnej czy muzyki poważnej. Muzykoterapia prowadzona jest również przez terapeutę i opiekuna w każdej grupie, jak i podczas zajęć w sali “doświadczenia świata”
  • Nie sposób ominąć tutaj także ważnym dla mieszkanek formy terapii jaką jest teatr. Na terenie Domu działa grupa teatralna “Arlekin”. Grupa ta prowadzona jest przez niezwykle utalentowanych i odważnych instruktorów terapii zajęciowej. W grupie tej używane są takie formy jak – choreoterapia, pantomima i ruch sceniczny. W repertuarze znajduje się wiele bajek “Kopciuszek”, “Królewna Śnieżka”, scenek rodzajowych “Warszawski dzień” oraz tańce: kankan, taniec szkocki, tańce afrykańskie. Terapeuci wraz z osobami uczestniczącymi w tej terapii przygotowują nie tylko występ, ale i całą inscenizacje oraz muzykę dla danego przedstawienia.
  • Istnieje również grupa wokalna. Grupa ta prócz corocznych przedstawień tematycznych takich jak np. Jasełka, przygotowuje również występy wokalne na konkursy czy festiwale. Działalność tych zespołów przyczynia się do integracji mieszkanek z lokalną i szerszą społecznością.